Утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

Складно уявити, але утеплення підлоги по грунту часто стає єдиним можливим рішенням для невеликих будівель на стрічковому фундаменті. Схема широко застосовується переважно для каркасних конструкцій невеликої поверховості, без підвального приміщення.

Утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

Утеплення пінопластом краще робити з кількох шарів матеріалу

Чи потрібно утеплювати підлогу по ґрунту

Ще зовсім недавно простір над ґрунтовою поверхнею залишали без утеплення. Зводився фундамент, цокольна частина стін, ділянка ґрунту всередині периметра стін засипалася сумішшю піску з вапняком, або використовувалося примітивне утеплення шаром тертої сухої глини.

Не можна сказати, що це було ідеальне рішення, холод від ґрунту, особливо взимку, був настільки сильним, що на половицях у сильний мороз замерзала вода. Але укладання підлоги без утеплення ґрунту має певні переваги.

Найважливіші плюси схеми підлоги без утеплення:

  • Під дерев'яними мостинами ніколи не було конденсату. Волога конденсувалася і вбиралася засипкою на ґрунті;
  • Відсутність утеплення забезпечувало надходження тепла з приміщення будівлі, що прогрівало внутрішню частину фундаментної стрічки. В результаті знижувалася небезпека пучення ґрунтів, що прилягають до фундаменту із зовнішнього боку коробки.

Крім того, холодна підпілля, якщо вона була, часто використовувалася як місце зберігання домашньої провізії.

Важливо! Зрозуміло, що така схема могла бути використана у приватних будинках лише за умови постійного опалення. Варіант без утеплення грунту може використовуватися також у лазнях або легких побутівках-часах.

До повноцінного утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку вдаються через величезні втрати тепла через фундамент. Виявилося, що набагато простіше та дешевше утеплити фундамент по зовнішній поверхні, тим більше, що сучасні матеріали дозволяють зробити утеплення в ґрунті без особливих проблем.

Який утеплювач краще вибрати

Холодні підлоги, укладені безпосередньо на грунт, сьогодні сприймаються, як пережиток минулого, нікому не подобається ходити в теплому взутті, навіть якщо це просто дачний будиночок або заміський котедж. Проблема збереження дерев'яних мостинок залишилася актуальною лише для лазні, а продуктові запаси давно переїхали до сучасного холодильника.

Утеплювати ґрунтову основу потрібно обов'язково, навіть якщо це допоміжне приміщення типу гаража або прибудованої літньої кухні. Утеплена бетонна підлога по ґрунту гарантовано знижує втрати тепла та перешкоджає появі конденсату на бетоні.

Утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

До відома! Наскільки важливо використовувати утеплення, наприклад, у гаражі з автомобілем, говорить той факт, що на утепленій по ґрунту стяжці підлоги машини іржавіють на 60-70% менше, ніж на бетоні, залитому прямо на піщану подушку. А все тому, що тепла, накопиченого двигуном та системою вихлопу, достатньо, щоб нагріти повітря у приміщенні та змусити нормально працювати систему вентиляції гаража.

При цьому не потрібно вигадувати і винаходити якісь спеціальні схеми укладання утеплювача, конструктивні вузли утеплених підлог по грунту широко відомі і давно відпрацьовані на практиці. Потрібно лише правильно вибрати матеріал, що найкраще підходить під конкретний вид приміщення.

Керамзит

Найдешевший матеріал для влаштування підлоги по грунту з утепленням. До плюсів можна віднести високу довговічність, екологічність, стійкість до високих та низьких температур, відкритого полум'я. Керамзит простий укладання і не вимагає спеціальної підготовки. Можна однаково швидко виконати засипку під стяжку або настелити дерев'яну підлогу. Найголовніше, якісний керамзит абсолютно безпечний у протипожежному відношенні. Тому його часто використовують для утеплення підлоги в лазні по ґрунту, особливо якщо в парилці є масивна цегляна пічка на власному фундаменті.

Утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

Поверх керамзиту потрібно буде зробити армування, встановити маяки та залити чистову підлогу бетоном

Величезна перевага керамзиту полягає в його хорошій адаптації до будь-якої поверхні ґрунту. Навіть якщо це нерівний кам'янистий майданчик, утеплення щільно прилягатиме до її поверхні.

До недоліків можна віднести:

  • Коефіцієнт теплопровідності утеплення з керамзиту майже вдвічі вищий, ніж у найближчих конкурентів – пінопласту та піноплексу. Тому товщина шару виходить досить великою, а щоб маса з котунів не роз'їжджалася на всі боки, на грунт встановлюють дерев'яні короби;
  • Керамзит не можна безпосередньо укладати за підлоги, прямо на грунт, як мінімум, потрібно зробити шар гідроізоляції, інакше котун набирає вологу і водяні пари і частково втрачає теплоізолюючі якості. Висушити таке утеплення практично неможливо.
Порада! При покупці матеріалу звертайте увагу на стан поверхні котуна. Новий керамзит завжди трохи в пилу, але з рівною, непошкодженою поверхнею.

Такий матеріал може витримувати контакт із водою без втрати якості. Наявність сколів, тріщин, плям і слідів від цементно-піщаної суміші говорить про те, що керамзит вже був у вживанні і при утепленні підлоги по ґрунту може бути використаний лише для підсипки верхнього шару.

Пінопласт

Спінений полістирол часто використовують для утеплення підлоги по ґрунту під бетонну стяжку. Пінопласт володіє одними з найкращих показників теплоізоляції, тому товщина утеплення підлоги виходить відносно невеликою. Навіть якщо листи спіненого полістиролу заливати по ґрунту вирівнюючою цементно-піщаною стяжкою, все одно ефект, що утеплює, буде досить великий, щоб не втрачати тепло через підлогу.

Утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

Якщо для керамзиту шар на грунті може досягати 30 см, то для пінопласту покриття, що утеплює підлогу, рідко перевищує 10 см.

До недоліків пінопласту відносять невисоку міцність матеріалу, здатність проводити водяну пару та погані умови праці. У процесі нарізки листів утеплення утворюється чимало пінопластової тирси і пилу, позбутися яких досить складно.

Крім того, для укладання пінопласту під майбутні підлоги потрібен максимально рівний майданчик, тому на підготовку та відсипання ґрунту доводиться витрачати досить багато сил.

Екструдований пінополістирол

Єдиний із полімерних утеплювачів, який повністю відповідає всім вимогам сучасного утеплення підлоги по ґрунту. Піноплекс не проводить і не вбирає водяні пари, має високу міцність і один з найнижчих коефіцієнтів теплопровідності.

Утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

На сухих ґрунтах утеплювати підлогу можна укладанням ЕППС прямо на пісок, але з обов'язковим заклеюванням швів

Листи ЭППС виготовляють із торцевими пазо-гребневими замками, що значно спрощує укладання теплоізоляції на грунт. Якщо підлога планується робити без подальшої заливки стяжкою або наливним матеріалом, що вирівнює, то замки при укладанні проклеюють монтажною піною.

Величезною перевагою піноплекса є його висока міцність, утеплення можна укладати прямо на грунт, навіть на глинистий, не побоюючись, що підлога буде продавлена ​​або покриється тріщинами.

Глино-опилкова суміш

Утеплювати підлогу по ґрунту можна і більш простими та дешевими матеріалами. Наприклад, використовувати саманну суміш з житньої соломи, тирси та жирної глини з невеликим додаванням ПВА. Суміш вимішують на відкритому майданчику, розкочують рівним шаром завтовшки 20-25 см, нарізають блоками і сушать під сонцем.

Після того як блоки набули достатньої міцності, їх переносять у приміщення, укладають на грунт і підрізають по висоті, щоб чорнова підлога вийшла максимально рівною і плоскою. Стики між блоками затирають формувальною сумішшю або засипають тирсою. Після остаточного висихання утеплення можна укласти дерев'яні рейки, закріпити їх по периметру та настелити підлогове покриття – дошки або ламінат.

Підлога виходить досить теплою за умови, що ґрунт під будівлею не намокає в період дощів або весняного підйому рівня верхових ґрунтових вод. Захистити підлогу від гризунів та кротів можна за допомогою сталевої сітки, покладеної в ґрунт по периметру приміщення.

Які інструменти та матеріали потрібні

Насамперед потрібно дрібне гравійне відсів, пісок і шанцевий інструмент, за допомогою якого можна буде виконати засипку підошви на грунті, її вирівнювання та ущільнення. Для цього можна використовувати звичайні лопати, садову тачку та ручне трамбування. Якщо є можливість, то найкраще працювати з мототрамбуванням. Процес підготовки ґрунту для підлоги потребує багато фізичних сил, тому економити не варто.

Утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

На сухих ґрунтах утеплювати підлогу можна укладанням ЕППС прямо на пісок, але з обов'язковим заклеюванням швів

Решту закуповуємо за списком:

  • Полотно дорожнє - агротекстиль високої щільності, поліетиленова плівка товщиною 0,5 мм;
  • Поліетиленові труби перфоровані діаметром 50 мм;
  • Утеплювач у плитах;
  • Монтажна піна;
  • Цементно-піщаний розчин.

Якщо утеплення підлоги планується укладати на попередньо залиту стяжку, що вирівнює, то кількість розчину потрібно буде збільшити в 2,5 рази і додатково закупити армуючу сітку. Для утеплення засипними матеріалами знадобиться комплект вирівнюючих рейок із оцинкованого профілю.

Крім того, потрібно буде запастися вимірювальним інструментом – будівельним рівнем, краще лазерним двопроменевим, рулеткою, метровою лінійкою та столярним кутником.

Розрахунок утеплення підлоги по грунту

Найбільш складна частина процесу облаштування теплоізоляції - це розрахунок товщини шару, що утеплює. Фахівці рекомендують для спрощеного визначення товщини утеплення підлоги на ґрунті використовувати параметри теплоізоляції на стінах будинку. Наприклад, потужність утеплювача для ґрунтових поверхонь беруть на 40-60% більше за товщину стінової теплоізоляції.

Можна розрахувати товщину утеплювача за ГОСТ 26263-84 або БНіП 2.02.04-88. Для визначення товщини утеплення стін будинку достатньо знати коефіцієнт теплопровідності теплоізоляції та рекомендований СНиП термічний опір стінової кладки для клімату в цій місцевості. Методика розрахунку ізоляції для підлоги на ґрунті виходить на порядок складніше. Причина в тому, що характеристики повітря, а саме коефіцієнти теплопередачі та теплопровідності, залишаються практично постійними величинами. Для ґрунту характеристики змінюються залежно від складу, щільності та вологості ґрунту.

Технологія утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

Якщо вибирати матеріал для теплоізоляції основи під житловим приміщенням, то найкращим рішенням буде керамзитове засипання. Правда, товщина утеплення становитиме мінімум 25 см, і це крім подушки на грунті та декоративної стяжки на підлогу.

Утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

Решту кімнат приватного будинку можна утеплювати пінопластом або пінолексом. Обидва матеріали досить примхливі укладання, тому окремі плити краще з'єднувати між собою монтажною піною.

Підготовка основи

Тепер два слова по товщині пирога, що утеплює, на грунті. Під теплоізоляцію керамзитом буде потрібно шар засипки мінімум 25 см. На піщано-гравійну подушку доведеться не менше 20 см і 5 см на стяжку підлог бетонною заливкою. Разом виходить, що котлован під утеплення підлоги на грунті має бути не менше 50 см. Для пінопласту та ЕППС глибина може бути зменшена до 30 см.

Утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

Під утеплення потрібно укласти глину, буквально забити її в ґрунт до стану твердої маси

Підготовка поверхні ґрунту виконується в наступній послідовності:

  • Викопуємо лопатою і прибираємо ґрунт на необхідну глибину. Акуратно підрізаємо борти та вирівнюємо дно котловану;
  • Відсипаємо шар попередньо намоченої глини. Матеріал повинен бути досить пластичним, щоб можна було зліпити грудку, але не липнути до рук;
  • У два заходи відсипаємо шар глини і ущільнюємо ручним трамбуванням. Матеріал потрібно буквально вбивати в ґрунт так, щоб глинясте засипання однорідно ущільнювалося до стану сухого путівця;
  • Накриваємо ґрунт поліетиленовою плівкою, підвертаємо краї у напуск на стіни так, щоб кромки знаходилися вище за рівень підлог. Їх потрібно буде спаяти із гідроізоляцією цоколя стін.

У період холодів і морозів на плівці випадатиме конденсат, його буде небагато, і більша частина води піде через стінки цегляного фундаменту та цоколя. Якщо фундаментну стрічку заливають з бетону з обмазувальною гідроізоляцією, та плюс до всього в осінньо-весняний період з'являється верховодна вода, то глинисту "лінзу" потрібно буде робити з ухилом для відведення вологи в дренаж.

Робимо подушку під утеплення

Відсипання основи під утеплення роблять тільки для пінопласту та ЕППС. Керамзит можна сипати просто на плівку гідроізоляції.

Для утеплення підлоги екструдованим пінополістиролом спочатку засипаємо грубий великий щебінь, потім шар фракцією 10-15 мм, останній шар насипається відсіванням. Далі укладаємо агрополотно, насипаємо пісок і відразу вирівнюємо поверхню відсипання правилом. Товщина піщаного шару під утеплення підлог має бути в межах 5-10 см.

Укладаємо утеплення

Монтаж теплоізоляції можна виконати безпосередньо плівкою, використовуючи монтажну піну або клей. Якщо навантаження на підлогу буде досить велике, то попередньо потрібно буде зробити стяжку, що вирівнює.

Утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

Монтажну піну наносять тільки на стики плит і відразу ж укладають лист пінопласту або ЕППС на підлогу. На задню опорну частину панелі утеплення піну не наносять, інакше при розширенні вона підніме лист. Плиту із запіненим стиком після укладання потрібно вирівняти за рівнем і злегка притиснути гнітом. Частина піни вийде через стики вниз та зафіксує шар теплоізоляції.

Стяжка на поверхні підлоги

Товщина шару, що вирівнює, повинна бути не менше 40 мм, інакше підлоги можуть відшаровуватися. Насамперед зрізаємо залишки клею та монтажної піни і затираємо стики вручну цементно-піщаною сумішшю з добавкою ПВА. Якщо в стяжку не закладатиметься армуюча сітка, то шви на стиках краще додатково проклеїти стрічкою-серпянкою.

Утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

Підготовка до заливки бетону

Далі обробляємо поверхню підлоги грунтовкою глибокого проникнення і через 2-3 години заливаємо або шар бетону, або суміш, що самовирівнюється. Якщо в стяжці будуть використовуватися армуючі елементи, то сітку потрібно буде підняти на пластикових утримувачах, а рівень залитого бетону контролювати по рейках-маякам або натягнутим малярним шнурам.

Рекомендації та часті помилки

Якщо з ґрунтом пощастило, і ґрунт на ділянці під будинком не набухає від води, а глибина промерзання відносно невелика, то пиріг утеплення можна укласти за спрощеною схемою на піщаній подушці під плівку з подальшим засипанням керамзитом. Таку підлогу можна зашити дошками або навіть зробити фанерну основу під укладання лінолеуму або ламінату.

Найбільше помилок допускається для формування підошви чи глинистої лінзи. Якщо грунт вологий, а можливо так, що під двома сусідніми будинками рівень обводнення і глибина залягання водяних пластів відрізняється в кілька разів, то без дренажу не обійтися.

Утеплення підлоги по ґрунту в приватному будинку

Пінопласт та ЕППС потрібно завжди ховати під стяжку, для лазні утеплення підлоги пінополістиролом – не найкращий варіант

Якою б ефективною була гідроізоляція, але через 3-4 роки водяні пари пройдуть через захисну плівку або руберойд і будуть накопичуватися під утепленням. Тому на поганих ґрунтах потрібно укласти в глину мінімум дві дренажні труби, одна з яких повинна бути укладена в центрі, друга монтується вздовж фундаменту в нижній точці майданчика. Перша труба збиратиме вологу взимку, так як у центрі найтепліше місце в зимовий період, другий дренаж працюватиме навесні-восени. Зрозуміло, що обидві труби під утепленням потрібно загорнути агротекстилем та засипати щебенем.

Висновок

Утеплення підлоги по грунту часто виявляється простіше і дешевше, ніж у разі застосування лаг та несучих балок. Підйом підлоги на лагові балки, до рівня цоколя, виправданий для дерев'яних будинків або дуже проблемних ґрунтів, для решти будівель теплоізоляція по ґрунтовій поверхні нічим не поступається схемам з лагами, а обійдеться, можливо, дешевше.

Відео: Полы по грунту-гидроизоляция, утепление, стяжка. - Будівництво будинку 2024