Приставка для цифрового телебачення: необхідна інформація про тюнери

Телебачення впевнено зробило крок вперед, і на зміну епосі аналогового мовлення прийшла ера цифрового телебачення. Головна їхня відмінність - краща якість зображення. Телевізори нового покоління вже оснащені спеціальними приладами, що забезпечують високу ефективність телесигналу. Для власників старих моделей також є вихід - це приставка для цифрового телебачення, яку легко підключити до будь-якого телеприймач. Саме цій темі і присвячена ця стаття.

Приставка для цифрового телебачення: необхідна інформація про тюнери

Приставка для цифрового телебачення дозволить навіть на старому телевізорі насолоджуватися прекрасним зображенням

Цифрова приставка для телевізора, або ТВ-тюнер: що це таке

Звернувшись до ряду довідників, можна сформулювати доволі коротке і доступне поняття, згідно з яким цифровий тюнер - це окреме спеціальний пристрій, який служить для виробництва, передачі і демодуляції сигналу. Простіше кажучи, ТВ-тюнер - це приймач телерадіосигналу з подальшою ретрансляцією на екрані. Слід зазначити, що перші цифрові ТВ-приймачі з'явилися досить давно - ще в середині 90-х років. Тоді ці прилади мали обмеженими можливостями і мали мінімальний набір функцій.

Основна функція тюнера для цифрового телебачення - це забезпечення перегляду ТБ програм

Основна функція тюнера для цифрового телебачення - це забезпечення перегляду ТБ програм

Вартість попередників сучасних мультимедійних приладів була набагато вище, хоча по технічним та якісним характеристикам їх вже не порівняти з нинішніми аналогами. Це фактично зовсім інший пристрій з масою можливостей, які дозволяють перетворити найпростіший телевізор в прогресивний аудіовідеопрібор.

Головна функція тюнера для цифрового телебачення - це забезпечення перегляду телепрограм. При цьому дивитися телевізор можна як в повноекранному режимі, так і в паралельних вікнах одночасно з іншими програмами. Крім того, практично всі сучасні тюнери дають можливість слухати FМ-радіо. До речі, ця перевага досить популярно серед користувачів. Слід також зазначити, що за допомогою ТВ-тюнера можна здійснювати запис програм.

Ця функція дозволяє записувати відео і Радіоматеріали в ручному режимі. У цьому випадку просто потрібно натиснути кнопку «Запис», як на звичайному відеомагнітофоні. Можна також скористатися планувальником - механізмом, який самостійно запише потрібні телепрограми без втручання людини.

За допомогою тюнера можна не тільки переглядати ТВ програми, але і здійснювати їх запис

За допомогою тюнера можна не тільки переглядати ТВ програми, але і здійснювати їх запис

Що слід враховувати при виборі приставки для телевізора

Перед тим як вибрати ТВ-приставку для цифрового телевізора, слід ретельно вивчити переваги приладів і, грунтуючись на переліку корисних функцій, підібрати найбільш підходящий для себе варіант. Спеціальне програмне забезпечення реалізовує всі функції, до яких відносять:

  • прийом, обробку сигналу;
  • виведення картинки;
  • відтворення звуку;
  • запис аудіо- та відеофайлів.

Корисна порада! Якщо важлива функція запису, то слід зазначити, що вдосконалені моделі тюнерів значно спрощують процес планування записи, а деякі дозволяють записувати програми без реклами. Окремі виробники з цією метою, використовуючи механізм запису, створюють прикладні програми, які допомагають розширити можливості навіть самого простого тюнера. Наприклад, звичайна, розташована на вході камера відеоспостереження, підключена до тюнера, дозволить зафіксувати всі процеси, які відбуваються біля приміщення.

Перш ніж придбати прилад, слід розібратися з питанням про те, які бувають приставки. За видовим відмінностей тюнери поділяють на вбудовані і зовнішні. При цьому кожен з них має цілу низку як переваг, так і недоліків.

Приставки для телевізора поділяють на вбудовані і зовнішні

Приставки для телевізора поділяють на вбудовані і зовнішні

Слід врахувати, що функція запису - це найвразливіше місце телевізорів з вбудованими тюнерами. Далеко не в кожному вбудованому процесорі реально встановити ще одну карту розширення, більш того, вони можуть бути просто несумісні з операційною системою. Тут слід згадати, що основна частина виробників сфокусувалася на системі Windows, але є й ті, які ґрунтуються на платформі MacOS і Linux. При цьому саме внутрішні тюнери найбільш популярні, що обумовлено більш доступною ціною цифрової приставки до телевізора.

Зовнішня приставка до телевізора для перегляду цифрового телебачення

Зовнішні тюнери як окремий вид приставок поділяються на категорії. Вони можуть бути автономними і програмно-залежними, як правило, їх називають USB-тюнерами. Автономні приставки - це самостійний зовнішній прилад з окремим відеовиходом, який підключаться прямо до монітора.

Такі цифрові тюнери для телевізора практично не залежать від програмного забезпечення, встановленого в телевізорі. Телевізійний сигнал приймається і обробляється ресурсними складовими самої приставки. Були часи, коли автономні тюнери активно застосовували для поліпшення якості картинки, перетворюючи недорогий РК-монітор в повноцінний РК-екран. Така хитрість дозволяла заощадити половину коштів на придбання телевізора.

Зовнішні тюнери до телевізорів діляться на автономні і програмно-залежні

Зовнішні тюнери до телевізорів діляться на автономні і програмно-залежні

Зараз, коли телевізори з рідкокристалічним екраном значно впали в ціні, зовнішні тюнери стали використовувати для під'єднання до плазмових моделей і ЖК-панелей з великим розміром діагоналі. Зовнішня приставка, в порівнянні з вбудованим в новітній телевізор тюнером, дозволяє забезпечити значно кращу якість прийому сигналу, розширюючи при цьому можливості широкого екрану.

Слід зазначити ще одну особливість, якою володіє автономна приставка до телевізора. Це стосується паралельного використання з комп'ютером, коли зовнішній тюнер підключають між екраном і виходом відеокарти. Таке спосіб під'єднання дасть можливість дивитися телекартинку як в повноекранному режимі, так і в окремому вікні. Варто відзначити, що абсолютно неважливо, яка операційна система встановлена ​​в комп'ютері або телевізорі і яка програма необхідно запустити саме в даний момент.

Цифровий ТВ-тюнер для телевізора: важливі нюанси

Один з основних недоліків автономного тюнера полягає в функціональних обмеженнях. В першу чергу це пов'язано з тим, що він може працювати виключно в режимі перегляду - функція запису у приладу відсутня. Цей мінус частково компенсований в другому типі зовнішніх тюнерів, які підключають до комп'ютера за допомогою USB-порту.

Автономні зовнішні тюнери можуть працювати тільки в режимі перегляду

Автономні зовнішні тюнери можуть працювати тільки в режимі перегляду

Корисна порада! Перед тим як вибрати тюнер для цифрового телебачення, слід чітко визначитися з типом пристрою, враховуючи при цьому як плюси, так і мінуси кожного з них.

Такі приставки мають ще цілий ряд додаткових можливостей, так як у них відсутні конструктивні обмеження і їх можна підключати не тільки до телевізора, але і до будь-якого комп'ютера, зокрема до ноутбука. Єдина важлива умова успішної роботи пристрою - сумісність програми, встановленої на тюнері, з операційною системою комп'ютера.

На особливу увагу заслуговують цифрові приймачі, виконані у форм-факторах ExpressCard або PCMCIA, які дозволяють підключати пристрій до ноутбуків. За будовою вони нічим не відрізняються від внутрішніх тюнерів, але виготовлені більш компактно. Їх дуже легко використовувати з портативним комп'ютером. Таким чином, віддаючи перевагу зовнішньому типу цифрового ТВ-тюнера, слід врахувати не тільки численні переваги, але і перераховані нюанси.

Приставки виконані у форм-факторах PCMCIA дозволяють підключати пристрій до ноутбуків

Приставки виконані у форм-факторах PCMCIA дозволяють підключати пристрій до ноутбуків

Вбудована ТВ-приставка для цифрового телебачення

Якщо говорити про будову тюнерів, вбудованих або зовнішніх, то вони складаються з двох основних елементів:

  • високочастотного блоку;
  • декодера або чіпсета.

Високочастотний блок призначений для перетворення сигналу, що надходить з антени, в цифровий потік, зрозумілий телевізору. Він виготовлений з металу і має вигляд класичного блоку-коробочки або ж невеликого чіпа в силіконовому блоці. На думку споживачів, класичний блок дозволяє отримати більш якісний прийом сигналу, хоча експерти вважають, що якість прийому в першу чергу залежить від характеристик антени. У разі низької якості приймача ніякої блок не забезпечить ідеальне зображення.

Якщо ж антена високоякісна, то навіть блок з силікону дозволить отримати хорошу картинку. У той же час необхідно враховувати певні нюанси при виборі приставки, так як силіконовий блок має певні недоліки, коли працює в частотах верхнього діапазону, зокрема в дециметровому, де велика ймовірність появи додаткового шуму і втрати чіткості картинки. Хоча багато що залежить від умов прийому сигналу.

Декодер для цифрового телебачення перетворює відеопотік з високочастотного блоку або аудіо- та відеовходу тюнера в цифровий сигнал, що перетворюється в подальшому програмою в відеозображення.

Вбудована ТВ-приставка для цифрового телебачення Beholder

Вбудована ТВ-приставка для цифрового телебачення Beholder

Яка приставка для прийому цифрового телебачення краще: вибір виробника

У сучасних моделях тюнерів для цифрового телебачення в основному встановлені декодери двох виробників - Philips і Conexant, які надають чіпсети високої якості.

Корисна порада! У разі відсутності функції передачі звуку по шині PCI для трансляції звукового сигналу потрібно буде використовувати звукову карту з лінійним входом, що згодом може привести до відставання звуку від картинки, особливо на старих телевізорах.

Особливу увагу слід приділити конкретним моделям чіпсетів, які визначають базові функціональні можливості тюнера. Зараз у виробництві ТВ-тюнерів застосовуються три модифікації чіпсета Philips. У приймачах, що мають більш низьку ціну, зазвичай використовують декодер Philips SAA7130HL. Це чіпсет початкового рівня, що відрізняється від більш дорогих моделей Philips SAA7134HL і SAA7135HL лише відсутністю прийому телепрограм зі стереозвуком NICAM / A2. Вони також позбавлені вбудованих аудіоефектів і можливості передачі звуку по шині PCI, що особливо важливо для якості мовлення.

Великою популярністю у користувачів користуються приставки від компанії Beholder

Великою популярністю у користувачів користуються приставки від компанії Beholder

Таким чином, двох перерахованих елементів у вигляді високочастотного блоку і чіпсета цілком достатньо для повного застосування всіх базових функцій практично будь-якого цифрового ТВ-тюнера для телевізора. Окремі виробники оснащують моделі додатковими елементами, які розширюють функції приладу. Наприклад, компанія Beholder однією з перших обладнала топові моделі RDS-декодером, який дозволяє відображати на екрані текст. Це може бути інформація про прогноз погоди, курс валют і т. Д., Що передається на частоті радіостанції.

Цифрові приставки для ТВ, оснащені апаратним кодером MPEG

Сучасні моделі дуже часто оснащують апаратним кодером MPEG, який виконує функцію кодування відео в MPEG-формат з подальшою передачею на екран. Така можливість допомагає значно знизити навантаження на сам телеприймач. Варто відзначити, що кодер MPEG - самий підходящий варіант для споживачів, які хочуть записувати відео в DVD-форматі, але слабо розбираються в настройках програми.

Більшість сучасних моделей приставок оснащені апаратним кодером MPEG

Більшість сучасних моделей приставок оснащені апаратним кодером MPEG

Слід також врахувати, що апаратний кодер MPEG повинен обов'язково бути присутнім в програмному забезпеченні Windows Media Center, що є унікальною мультимедійною оболонкою, що дозволяє перетворити домашній комп'ютер на багатофункціональний розважальний центр. При цьому головна перевага Media Center полягає в можливості використання відразу двох тюнерів, тобто можна одночасно дивитися і записувати телепрограми з двох каналів. Така особливість спонукала виробників випускати так звані двоголові тюнери.

У практичному плані в основному всі виробники пропонують просунуті варіанти. Так, компанії AverMedia, Compro і LifeView - це піонери в галузі виробництва передових платформ для цифрових телевізійних приймачів. Beholder виготовляє ще більш вдосконалені тюнери, які оснащені безліччю інноваційних технологій, зокрема програмою управління живленням (ARPC), функцією ADSS, що розділяє екран на аналогову і цифрову частини. Beholder і зараз використовує базову начинку з класичним ВЧ-блоком і декодером Philips.

Корисна порада! При виборі ТВ-приставки для телевізора слід звертати увагу не тільки на функціональні, але і на конструктивні особливості пристрою. Простіше кажучи, потрібно враховувати, наскільки дизайн приладу гармонійно вписується в інтер'єр.

При виборі цифрової приставки звертати увагу потрібно не тільки на функціональні, але і на зовнішні особливості пристрою

При виборі цифрової приставки звертати увагу потрібно не тільки на функціональні, але і на зовнішні особливості пристрою

Зовнішня приставка для цифрового телебачення з кодером MPEG

Зовнішні тюнери характеризуються схожим схемотехническим рішенням, не рахуючи окремі спеціальні чіпи, тому, вибираючи зовнішній USB-тюнер, необхідно звернути увагу на такі нюанси:

  1. Передачу звуку. Потрібно брати моделі з передачею звуку по шині USB. Найкраще, якщо зовнішній USB-тюнер оснащений апаратним кодером MPEG, який дозволяє передавати готовий DVD-потік. При цьому тюнер знижує навантаження як на процесор, так і на USB-шину.
  2. Розміри цифрового приймача для телевізора. Цей момент менш важливий, але мініатюрні моделі все ж виглядають більш привабливо. Вони набагато компактніші, так як мають розмір простий флешки.
  3. Наявність аудіо- і відео входів. Даний нюанс важливий для тих, хто має намір проводити оцифровку записи з відеомагнітофона або відеокамери.
  4. Наявність FM- радіо. Така функція також передбачена в ряді моделей.

Крім того, для зацікавлених в придбанні автономного тюнера важливі такі моменти:

Приставка для цифрового телебачення з кодером MPEG знижує навантаження на процесор

Приставка для цифрового телебачення з кодером MPEG знижує навантаження на процесор

  1. Підтримка високого дозволу, що необхідно для володарів великих широкоформатних екранів і панелей понад 20 дюймів.
  2. Підтримка різних режимів масштабування, які дозволяють переглядати ефірне телебачення на моніторі зі співвідношенням сторін 4: 3 і 16: 9. Переважно, щоб тюнер мав панорамний режим. Слід зазначити, що в даний час існує лише один такий приймач для цифрового телебачення - Behold TV SOLO.
  3. Наявність аудіо- і відео входів також важливо для паралельного підключення ігрової приставки або відеомагнітофона.
  4. Доступність управління і настройки. Цей нюанс можна з'ясувати тільки після придбання тюнера.

Стандартні параметри ТВ-приставки цифрового телебачення

Вибираючи ТВ-тюнер, необхідно звернути увагу також на стандарти HDTV, які відображають максимальний дозвіл зображення, підтримуване тюнером, а також здатність прийому відеосигналу в форматі Full HD (1080p) з прогресивною розгорткою.

Формат зображення, що виводиться вказує на відношення ширини до висоти видаваного зображення. Щоб картинка була правильною, потрібно підбирати цю характеристику, спираючись на параметри екрану телевізора.

Вибираючи приставку необхідно звертати увагу на наявність можливості приймати відеосигнал у форматі Full HD

Вибираючи приставку необхідно звертати увагу на наявність можливості приймати відеосигнал у форматі Full HD

Необхідно також сказати про важливі цифрових телевізійних стандартах - DVB-T. Сучасні варіанти приставок цифрового телебачення:

  • DVB-T2 - забезпечує ефірне цифрове мовлення;
  • DVB-C - вдосконалений DVB-C2 для цифрового кабельного телебачення;
  • DVB-S - це оновлений DVB-S2 для супутникового мовлення цифрових телевізійних каналів.

Слід звернути увагу на формат стиснення відео, так як сучасні цифрові телевізійні канали можна бути стиснуті з застосуванням різних кодеків, серед яких MPEG-2 або MPEG-4. Для вибору найбільш повного списку каналів бажано підбирати тюнери, які підтримують необхідні стандарти.

Корисна порада! Найкраще купувати телевізійну приставку для цифрового телебачення з функцією TimeShift, яка за допомогою запису відео дозволяє поставити його на паузу і переглядати телепередачі або фільми з затримкою в часі.

Додаткові функції цифрових приставок до телевізора

Практично всі приставки, які присутні на сучасному ринку, мають ряд додаткових функцій, серед яких виділяються наступні:

Додаткові функції цифрових приставок до телевізора: телегід, телетекст, TimeShift, відтворення інформації з зовнішніх носіїв

Додаткові функції цифрових приставок до телевізора: телегід, телетекст, TimeShift, відтворення інформації з зовнішніх носіїв

  1. Електронний телегід - це телевізійне меню в зручному форматі, яке відображає розклад теле- і радіопрограм з функцією інтерактивного пошуку контенту за часом, назвою, жанром або каналу, використовуючи при цьому лише стандартний пульт дистанційного керування.
  2. Телетекст - це служба телемереж, завдяки якій можна відстежити погоду, розклад руху транспорту, новини та іншу інформацію в будь-який зручний час, при цьому не відходячи від телеекрану.
  3. Запис відео та аудіо на зовнішній носій - це хороша можливість зберігання улюблених передач. Для цього достатньо купити ТВ-тюнер з функцією запису телепрограм на зовнішній USB-носій.
  4. Функція TimeShift дозволяє поставити телетрансляцію на паузу, в результаті чого глядач не пропустить жодної хвилини проглядається захоплюючого фільму або цікавої передачі, якщо йому необхідно відійти від телевізора.
  5. Функція мультимедіа включає різні типи файлів, що відповідають за все відео-та аудіоформати, які відтворює одне конкретне пристрій. Найбільш поширені сучасні моделі цифрового аудіо - це MKV, MPEG, MPEG4, AVI і MP3.
  6. JPG - це файли графічного формату, які є стандартом в сучасній цифровій фотографії.
  7. Наступне поширення iнформацiї з зовнішніх носіїв, для чого досить вставити флешку або жорсткий диск із зафіксованими мультимедійними файлами і насолоджуватися переглядом. Це дозволяє позбутися від старих програвачів на дисках, які займають зайве місце.
  8. Підтримка Dolby Digital передбачає відтворення відеофайлів різноманітних форматів, що важливо для перегляду відео з USB-накопичувачів через внутрішній плеєр.
Популярною додатковою функцією приставки є запис телепрограм на зовнішній USB-носій

Популярною додатковою функцією приставки є запис телепрограм на зовнішній USB-носій

Роз'єми і комутація приставок для телевізора

Перед тим як вибрати цифрові приставки до телевізора, слід звернути увагу на тип роз'ємів, через які підключається тюнер. При цьому важливо врахувати деякі параметри.

Слот CI служить для розширення електронних модулів, які вбудовані в сучасні телевізори, а також в ресивери цифрового телебачення і дозволяють відтворювати закодовані теле- і радіоканали. Цей слот застосовують в системах цифрового телемовлення, які забезпечують захист комерційного медіаконтенту.

Цифрові інтерфейси служать для підключення стандартних недорогих приставок, хоча на моделях, що мають більш високу вартість, можуть з'явитися і інші доповнення. В основному приймачі цифрового ефірного телебачення мають стандартний роз'єм, який називають «тюльпаном». Цей роз'єм забезпечує передачу сигналу в аналоговій формі, що може відобразитися на якості зображення. Воно може бути не зовсім природним. Більш якісну трансляцію можна отримати за допомогою кабелю HDMI, що передає некомпенсоване зображення в цифровому вигляді.

Роз'єми зовнішніх цифрових приставок для телевізора

Роз'єми зовнішніх цифрових приставок для телевізора

Корисна порада! Перед покупкою тюнера слід звернути увагу на інтерфейси Ethernet, USB і інші. Основну групу складають цифрові інтерфейси: e-SATA-порт, Ethernet (RJ-45), HDMI, слот для МicroSD-карт, mini USB, слот для звичайних SD-карт, SPDIF, SPDIF (коаксіальний), SPDIF (оптичний), інтерфейси USB.

Аналогові роз'єми для цифрових телевізійних приставок

Аналоговий сигнал віддається за допомогою певного ряду роз'ємів. Перш за все слід згадати вихід для звичайної антени. Це той же композитний вхід (RCA) - в народі «тюльпан». Через нього можна підключити не тільки відеомагнітофон, DVD-плеєр або ігрову приставку, а й відеокамеру, фотоапарат.

Роз'єм S-Video служить для під'єднання відеомагнітофонів, відеокамер та інших приладів. Компонентний вхід включає всі складові відеосигналу, серед яких два відповідають за колір, один - за яскравість (передаються по різних каналах). Конвертер позначають у такий спосіб: Y PbPr. Компонентний вхід призначений для під'єднання DVD- плеєра, DTV-декодера, а також іншої апаратури.

Аналоговий сигнал передається за допомогою роз'єму для звичайної антени

Аналоговий сигнал передається за допомогою роз'єму для звичайної антени

SCART є європейським стандартом для підключення різноманітних пристроїв. За допомогою його можлива передача аудіо- і відеосигналу, що аналогових, так і цифрових. VGA - це роз'єм на 15 контактів, який служить для під'єднання аналогових моніторів і телевізорів. Крім стандартних стерео, аудіовиходів, перелік аналогових роз'ємів включає такі: RS-232C, SCART, антенний вхід S-Video, композитний AV (RCA), композитний mini AV, компонентний YPbPr (RCA).

Існує також наскрізний антенний вихід, службовець для зручного підключення антени до іншого телевізору або приставці без додаткового поділу сигналів (спліттера).

Як вибрати приставку для цифрового телебачення: додаткові параметри

У пошуку відповіді на питання щодо того, яка приставка для цифрового телебачення краще, слід врахувати ще ряд, здавалося б, неважливих, але в той же час, істотних характеристик. Це матеріал, з якого виготовлений тюнер, наявність дисплея, комплектація і габарити.

В основному у виробництві корпусів для приставок використовують пластик і метал. Пластикові моделі більш легкі, а металеві, в свою чергу, більш міцні і стійкі до зовнішніх механічних впливів.

Вага більшості цифрових приставок для ТБ не перевищує 100 г

Вага більшості цифрових приставок для ТБ не перевищує 100 г

Дисплей - це необов'язковий, але все ж важливий елемент тюнера, який полегшить користування приладом. Комплектація товару теж не повинна залишитися без уваги. При покупці необхідно перевірити, чи всі складові є в наявності.

Габарити важливі з естетичного боку. Фактична вага більшості приставок для цифрового ТБ не перевищує 100 гр. У той же час є апарати, які можуть важити понад кілограм. Висота тюнерів цифрового телебачення може бути від 20 до 150 мм. Приставки - це, як правило, компактні прилади, які можна легко розмістити в будь-якому місці. При цьому вони особливо не впливають на інтер'єр. Глибина стандартних тюнерів коливається від 40 до 200 мм, а ширина - від 70 до 300 мм.

Корисна порада! Наявність додаткових функцій - величезний плюс для пристрою, особливо якщо це інтернет-приставка для телевізора, що передбачає перегляд програм і фільмів в інтернеті. При цьому слід врахувати і той факт, скільки коштує приставка, так як додаткові можливості передбачають більш високу ціну.

Таким чином, при виборі приставки для цифрового ТБ необхідно керуватися цілою низкою критеріїв як в технічному плані, так і з урахуванням габаритів, матеріалу виготовлення та естетичного оформлення. Варто поцікавитися характеристиками на профільних сайтах. Це дозволить визначити, яка приставка краще для цифрового телебачення (відкликання покупців допоможуть зробити правильний вибір).

Відео: Как подключить DVB-T/T2 приставку к телевизору. Смотрим цифровое ТВ! - Побутова техніка 2024