Шпаклівка: види фінішних сумішей для якісного ремонту

Шпаклівка призначена для вирівнювання поверхонь перед оздоблювальними роботами у приміщенні. Вона може використовуватися і як фінішне покриття. Цей тип матеріалу присутній на будівельному ринку у величезній різноманітності. Стаття допоможе розібратися, що є шпаклівкою: види сумішей, їх характеристика та особливості застосування, а також нюанси вибору відповідного складу під певні види робіт.

Шпаклівка: види фінішних сумішей для якісного ремонту

Всі шпаклювальні суміші можуть відрізнятися складом, властивостями та призначенням

Шпаклівка: види сумішей за призначенням, їх характеристика

Шпаклівка добре приховує вади на стінах та стелях, маскує шви в тих зонах, де тріщини були замуровані за допомогою штукатурки. Матеріал представлений на ринку у величезному асортименті. Кожен різновид розрахований на певний тип робіт.

Шпаклівки бувають стартові, фінішні або універсальні

Шпаклівки бувають стартові, фінішні або універсальні

Існує кілька видів шпаклівок для внутрішніх робіт:

  • стартові;
  • фінішні;
  • Універсальні.

Стартові суміші застосовуються на початковому етапі ремонтних робіт. Вони дозволяють вирівняти рельєф стель та стін. Матеріал повністю маскує сліди від шурупів, усуває пошкодження - відколи і тріщини. У складі шпаклівок для вирівнювання містяться великі частинки. Завдяки цьому покриття виходить міцним та довговічним. Стартові суміші можна наносити товстим шаром.

Шпаклівка для вирівнювання швидко висихає і практично не піддається шліфуванню. Оброблена за допомогою такої суміші поверхня стає шорсткою. Найчастіше стартові склади використовуються для вирівнювання цегляних та бетонних стін. Вони дозволяють навіть відмовитися від нанесення шару фінішної шпаклівки. Однак у такому випадку поверхня буде непридатною для фарбування або поклейки шпалер. Як альтернативу можна використовувати панелі для обробки стін.

Зверніть увагу! Стартові шпаклівки не підходять для усунення деформацій розмір яких перевищує 5-7 мм.

Шпаклівка продається у вигляді сухого порошку або готової суміші

Шпаклівка продається у вигляді сухого порошку або готової суміші

Універсальні склади можуть застосовуватися і для вирівнювання, і створення фінішного шару. Цей тип сумішей підходить для будь-яких поверхонь. Слід зазначити, що вартість універсального складу вища, ніж ціна фінішної шпаклівки.

Використання універсальних складів має свої переваги:

  • покриття виходить рівним та гладким;
  • добре маскуються ушкодження на стінах;
  • оброблена поверхня повністю готова до будь-яких видів оздоблення;
  • покриття має великий запас міцності.

Таке покриття легко піддається шліфуванню. Однак, незважаючи на всі переваги, поєднання стартової та фінішної сумішей все ж таки дає більш якісний результат, ніж універсальна шпаклівка.

Крім цього, окремо розглядають спеціалізовану суміш "Шов". Майстри використовують її для фінішного шпаклювання гіпсокартону, щоб приховати стики між листами. Цей тип суміші підходить виключно для невеликого ремонту.

Для роботи з гіпсокартоном використовуються спеціальні шпаклювальні суміші

Для роботи з гіпсокартоном використовуються спеціальні шпаклювальні суміші

Як вибрати найкращу фінішну шпаклівку: види складів, їх переваги та недоліки

Фінішні склади наносяться тонким шаром. Цей матеріал підготовляє поверхню до подальшого оздоблення. Оброблені стіни можна сміливо фарбувати, штукатурити чи обклеювати шпалерами. Фінішні суміші складаються з дрібнозернистих частинок. Завдяки своїй пластичності такі шпаклівки здатні створити абсолютно гладку поверхню. Вони мають сметанообразную консистенцію і можуть використовуватись виключно на рівних стінах. Максимально допустима товщина шару – 5 мм.

Матеріал продається у вигляді готових до застосування складів чи сухих порошків, які перед використанням потрібно розбавляти водою. Кожен з них має свої переваги та недоліки. За базовою основою склади бувають гіпсовими та цементними. За типом сполучного компонента виділяють дисперсійні, полімерні шпаклівки та масляно-клейові.

Крім цього, у продажу зустрічається шакріл. У цієї фінішної білої шпаклівки вузькоспеціальна спрямованість. Її застосовують для вирівнювання оштукатурених поверхонь, а також плінтусів. Склад підходить для підготовки стель до побілки та стін під облицювання плиткою.

Зверніть увагу! При виборі шпаклівки обов'язково потрібно враховувати матеріал поверхні, яка вирівнюватиметься, а також експлуатаційні умови приміщення (температура та рівень вологості).

Для обробки стін та стелі застосовуються різні види шпаклівки

Для обробки стін та стелі застосовуються різні види шпаклівки

Під кожен тип робіт підходить певний різновид шпаклівки:

  • стіни – для кабінетів, спалень, віталень, передпокоїв та дитячих кімнат краще використовувати суміш на гіпсовій основі. У кухні та ванній, де рівень вологості підвищений, бажано використовувати акрилові шпаклівки або склади на основі цементу;
  • стеля - допускається використання як гіпсової, так і акрилової суміші. Другий варіант для цих цілей підходить більшою мірою, оскільки забезпечує більш гладке та рівне покриття;
  • дерев'яні поверхні – для обробки застосовують лише акрилові склади;
  • гіпсокартон - найчастіше використовується акрилова шпаклівка. Якщо повітря в приміщенні сухе, допускається застосування гіпсових сумішей;
  • зовнішні роботи, оздоблення фасадів – краще брати акрилові суміші та склади на основі цементу, які призначені для вуличних умов;
  • підготовка поверхні перед фарбуванням – для створення рівного та красивого покриття підходять полімерні та гіпсові шпаклівки.

Переваги та недоліки сухих шпаклівок для стін

Виробники сухих шпаклівок фасують матеріал у пакети вагою від 5 до 25 кг. Термін придатності порошку становить 12 місяців. Перед тим як розпочати роботу, прораховується необхідна кількість суміші. Розведені склади швидко висихають і втрачають свої властивості, тому для обробки поверхні готується одна порція, а матеріал, що залишився, зберігається в сухому вигляді.

Суха шпаклівка попередньо розмішується з водою

Суха шпаклівка попередньо розмішується з водою

Переваги сухих порошків:

  • зручне фасування;
  • для приготування складу не потрібно спеціальних знань та досвіду, це можна зробити і самостійно;
  • майстер може сам підбирати консистенцію суміші та коригувати її;
  • тривалий термін зберігання без температурних обмежень за умови, що упаковка закрита;
  • невисока вартість.

Недоліки сухого матеріалу в основному пов'язані з технологією нанесення та умовами зберігання порошку:

  • Для нанесення складів, що приготовані своїми руками, потрібні певні навички. За відсутності практичного досвіду висока можливість отримати недовговічне покриття з низьким рівнем якості;
  • якщо порушено технологію приготування суміші, матеріал може втратити свої властивості і його не можна буде використовувати за призначенням;
  • саморобні склади схильні до швидкого висихання. Після цього суміш вже непридатна для використання. Тому у малодосвідчених майстрів розрахунок пропорцій викликає деякі складності. Крім цього суміш доводиться наносити відразу після розведення, що не завжди зручно.

Важливо! Не допускається зберігання сухої шпаклівки в приміщеннях з високою вологістю і там, де на матеріал може потрапити вода. У таких умовах порошок псується та втрачає свої властивості.

Готова суміш швидко застигає, тому її необхідно готувати невеликими порціями

Готова суміш швидко застигає, тому її необхідно готувати невеликими порціями

Переваги та недоліки готових фінішних шпаклівок

Готові склади бувають полімерними (латексні та акрилові) та дисперсійними. Як упаковка для них виробники використовують пластикові відра. Цей тип шпаклівок користується високим попитом у споживачів, завдяки своїй зручності та простоті. У складі готових сумішей містяться спеціальні компоненти. Вони забезпечують тривалий термін зберігання матеріалу.

Переваги готових складів:

  • шпаклівка пластична;
  • навіть у відкритій упаковці термін зберігання матеріалу дуже великий;
  • немає необхідності в розрахунку пропорцій та замішуванні складу;
  • проста технологія нанесення;
  • велика сфера застосування (можлива обробка дерев'яних, металевих та гіпсокартонних поверхонь);
  • скорочується час ремонту.

Єдиним недоліком готових сумішей є їхня висока вартість. Полімерні шпаклівки універсальні. Вони чудово проявляють себе на бетонних, цементних, поліуретанових та гіпсових поверхнях. Відрізняються екологічною чистотою, безпечні для застосування. Утворюють еластичне покриття. Водно-дисперсійні склади підходять для обробки бетону та цегли, кам'яних та газобетонних стін. Добре поєднуються з деревиною та іншими видами матеріалів.

Готову шпаклівку можна наносити на поверхні відразу після розкриття упаковки

Готову шпаклівку можна наносити на поверхні відразу після розкриття упаковки

Характеристика гіпсових фінішних шпаклівок, їх переваги та недоліки

Шпаклівки на гіпсовій основі продаються у вигляді сухих дрібнозернистих порошків. У складі цих матеріалів є спеціальні добавки. Крім розчинних полімерів шпаклівки містять мінеральні наповнювачі. Найчастіше це мармурове борошно або кварцовий пісок із дрібною фракцією. В асортименті гіпсових шпаклівок зустрічаються як фінішні, так і стартові суміші, і навіть універсальні. Цей тип матеріалу застосовується для маскування стиків між гіпсокартонними листами та плитами.

Переваги сумішей, виготовлених на основі гіпсу:

  • екологічна чистота – можна використовуватиме обробки поверхонь у житлових приміщеннях;
  • високі адгезивні характеристики – матеріал добре лягає на будь-які типи поверхонь, забезпечуючи відмінне зчеплення;
  • чудова пропускна здатність - покриття не перешкоджає природній циркуляції повітря, тому виключається можливість розвитку цвілі;
  • доступна вартість;
  • матеріал легко піддається обробці – поверхню можна шліфувати.

Важливо! Сфера застосування гіпсових складів поширюється виключно на внутрішні оздоблювальні роботи. Ці суміші не можна використовувати в умовах підвищеної вологості або на вулиці.

Гіпсові змісті вважаються екологічними та безпечними

Гіпсові змісті вважаються екологічними та безпечними

Недоліки гіпсових сумішей:

  • суміш швидко схоплюється - швидкість нанесення складу повинна бути високою, що вимагає певного досвіду та вправності;
  • висока гігроскопічність не дозволяє використовувати шпаклівку для зовнішньої обробки. Під впливом вологи покриття руйнуватиметься;
  • Не рекомендується застосовувати гіпсові суміші на чистому бетоні. Перед нанесенням його поверхня обробляється спеціальною ґрунтовкою;
  • короткий термін зберігання у відкритій упаковці – після розтину пакета матеріал потрібно використовувати протягом кількох днів, інакше він убере вологу з повітря та стане непридатним для подальшого застосування.

Особливості цементних фінішних шпаклівок, їх плюси та мінуси

Шпаклівки на цементній основі вважаються найміцнішими із усіх існуючих сумішей. Вони придатні для внутрішніх та зовнішніх робіт, оскільки виявляють стійкість до впливу вологи, довговічні та не бояться температурних перепадів.

Крім основних різновидів, цементні шпаклівки бувають:

  • декоративними;
  • цокольними;
  • фасадними;
  • теплоізоляційними.
Цементне шпаклювання можна застосовувати для внутрішніх та зовнішніх робіт

Цементне шпаклювання можна застосовувати для внутрішніх та зовнішніх робіт

Цемент є основним компонентом шпаклівки, хоча в її складі може бути гіпс, різні полімери, вапно.

Переваги цементних складів:

  • проста технологія нанесення – матеріал схоплюється досить довго, що
  • дозволяє навіть новачкові успішно впоратися з нанесенням шпаклівки та своєчасно виправляти допущені помилки;
  • стартові суміші можуть застосовуватись на поверхнях з великими перепадами – від 5 до 15 мм;
  • покриття виявляє стійкість до дії вологи, високих та низьких температур, інших негативних факторів;
  • доступна ціна;
  • проста та зрозуміла інструкція для приготування суміші.

Стаття на тему:

ГВЛ для підлоги: найкращий спосіб зробити поверхню ідеально рівною

Що являють собою гіпсоволоконні плити, технічні характеристики. Переваги, недоліки. Правила та технології монтажу.

Шпаклівки на цементній основі практично позбавлені недоліків. Досвідчені майстри відзначають деякі незручності через тривалий час схоплювання, але для новачків це скоріше перевага. На відміну від полімерних та гіпсових сумішей, цементні склади більш зернисті.

Зверніть увагу! Цементні суміші можна використовувати в неопалюваних приміщеннях. До них відносяться веранди, гаражі, літні кухні або дачні будиночки для сезонного проживання, відкриті балкони та лоджії з холодним склінням.

Цементне шпаклювання довго застигає, що дає можливість виправити похибки при нанесенні

Цементне шпаклювання довго застигає, що дає можливість виправити похибки при нанесенні

Найкращі фінішні шпаклівки: відгуки споживачів

Визначившись із типом шпаклівки для ремонту в приміщенні, залишиться лише підібрати якісного та надійного виробника. Перед походом в магазин бажано зважити всі плюси та мінуси найпопулярніших марок та ознайомитися з відгуками покупців.

Багато користувачів діляться своєю думкою та особистим досвідом використання шпаклівок на форумах:

"Як майстер зі стажем, є фанатом шпаклівок Кнауф, полімерні суміші використав неодноразово і результат цілком влаштовував. Нещодавно вирішив вирівняти та оновити стелі у себе на дачі. Зазвичай для цього я використовую Шитрок, але в той момент її під рукою не виявилося. Вирішив взяти фінішну шпаклівку Ротбанд на гіпсовій основі і дуже розчарувався.

Після нанесення вся поверхня покрита подряпинами та якимись смужками. Це при тому, що я не вперше це роблю! Багато часу та сил довелося витратити на шліфування. Зрештою плюнув, з'їздив у місто та купив Шитрок. Довелося нанести два шари, щоб перекрити це неподобство. До фінішних полімерних шпаклівок Кнауф жодних нарікань, але до Ротбанда більше не доторкнуся. Занадто зерниста. Для фінішного покриття ну не підходить!".

Євген Сидоров, м. Москва

"Моїх бюджетних можливостей вистачило лише на покупку фінішної полімерної шпаклівки Боларс. У процесі нанесення з'ясувалося, що склад дуже швидко сохне, тому бажано змішувати його невеликими порціями. В іншому шпаклівка дуже зручна, пластична, добре перекриває тріщини. Загалом дуже рекомендую".

Марина Фомічова, м. Санкт-Петербург

Суміш Боларс відрізняється цілком прийнятною якістю та невисокою вартістю

Суміш Боларс відрізняється цілком прийнятною якістю та невисокою вартістю

"Ніколи не думав, що дешеві шпаклівки можуть давати такий якісний результат. Зазвичай виробники пхають купу гіпсу або крейди. Ефект від таких сумішей, звісно, ​​не дуже. Але я ризикнув і купив полімерну фінішну шпаклівку Старатели. На цей раз моє чуття не підвело. Матеріал справді якісний. За такої ціни шпаклівка відпрацювала своє на 200%.

Фасування фінішної шпаклівки – 20 кг. Після розтину пакета трохи збентежив сіруватий колір порошку. Після розведення водою суміш побіліла. Консистенція однорідна, легко лягає, відмінно маскує нерівності. Найкраще вкладення 350 руб. за всю історію мого ремонту.

Ігор Пригожин, м. Томськ

Огляд кращих фінішних шпаклівок: полімерні суміші

Полімерні шпаклівки виготовляються на основі акрилатів, які чудово поєднуються з іншими компонентами у складі цих сумішей. Завдяки цьому матеріал виходить однорідним. На більшості поверхонь шпаклівка формує щільне ідеально гладке покриття.

Готові полімерні шпаклівки мають велику сферу застосування. Для зовнішніх робіт передбачено фасадні типи сумішей. І латексні, і акрилові склади виявляють вологостійкість, не схильні до швидкого зносу. Поверхня покриття легко піддається шліфуванню. Добре лягають поверх деревини, бетону та інших поверхонь, покритих штукатуркою. Для внутрішніх робіт використовуються акрилові суміші.

Важливо! Акрилові склади бояться низьких температур.

Полімерні шпаклівки бувають латексними та акриловими

Полімерні шпаклівки бувають латексними та акриловими

Загальна характеристика фінішних шпаклівок Шитрок

Виробник пропонує одразу три варіанти готових до застосування складів. Danogips SuperFinish – полімерна суміш із високими адгезійними властивостями. Матеріал підходить для обробки наступних типів поверхні:

  • гіпсокартон;
  • склополотно;
  • стіни покриті фарбою.

Засіб створює на поверхні ідеально гладкий шар, але він не підходить для усунення пошкоджень великого розміру та для загортання швів.

У категорії полімерних сумішей також є шпаклівка універсального призначення – Danogips ProSpray. Матеріал застосовується для вирішення таких завдань:

  • створення декоративного оздоблення;
  • вирівнювання стиків на стінах із цегли;
  • закладення тріщин та швів.

Danogips Fill&Finish Light – ще один варіант фінішної суміші, яка придатна для вирівнювання поверхонь із незначними дефектами. Створює ефект ламінування. У складі суміші присутній латекс, тому покриття виходить міцним, вологостійким, не боїться подряпин.

Суміші Sheetrock відрізняються високою якістю та чудовими експлуатаційними властивостями

Суміші Sheetrock відрізняються високою якістю та чудовими експлуатаційними властивостями

Загальна характеристика фінішних шпаклівок Ветоніт

Полімерні шпаклівки Ветоніт виготовляються із натуральної сировини. Всі склади легко наносяться і добре розподіляються по поверхні, збільшуючи її звукоізолюючі якості. Відрізняються економічністю. Як основа для виробництва фінішної шпаклівки Vetonit LR+ використаний високоякісний білий вапняк і тонкомолотий мармур. Крім цього до складу підмішані полімерні присадки. Матеріал наноситься на чисті, попередньо вирівняні стартовою сумішшю поверхні.

Характерні особливості матеріалу:

  • частинки дрібного розміру (до 3 мм);
  • час висихання – 24 години (при температурі 20°С);
  • рекомендована товщина покриття – 1-5 мм;
  • витрата – 1,2 кг/м² (при товщині шару 1 мм);
  • термін придатності приготовленої суміші – 24 год (у відкритому вигляді), 48 год (у закритій тарі);
  • термін придатності у сухому вигляді – 18 міс.

Важливо! Перед нанесенням фінішної шпаклівки Vetonit ЛР+ поверхню обов'язково потрібно очистити від дрібних частинок та сміття та знежирити.

Витрата шпаклівки Ветоніт складає 1,2 кг на кв

Витрата шпаклівки Ветоніт складає 1,2 кг на кв

У складі фінішної полімерної шпаклівки Ветоніт JS є дрібномолота мармурова крихта і полімерний клей. Підходить для вирівнювання поверхні під поклейку шпалер та фарбування. Ефективно справляється із затиранням швів і шпаклюванням гіпсокартону. Допускається обробка раніше фарбованих поверхонь.

Властивості матеріалу:

  • високий рівень адгезії;
  • формує рівне та гладке покриття;
  • підвищена міцність за рахунок присутності армуючих мікроволокон;
  • швидкість висихання – від 3 до 24 год.

Сфера застосування фінішної шпаклівки LR поширюється на обробку стін та стель. Добре лягає на бетон та поверхні, покриті штукатуркою. Матеріал наноситься на один шар. Шпаклівка не призначена для приміщень із високою вологістю.

Характеристика полімерних фінішних шпаклівок Волма

Шпаклівка Волма Поліфін на основі полімерів має хорошу вкриваючу здатність, пластичність і підвищену білизну.

Шпаклювання Волма дозволяє отримати білу рівну поверхню

Шпаклювання Волма дозволяє отримати білу рівну поверхню

Особливості складу:

  • термін зберігання готового розчину – 24 год (у відкритому вигляді), 72 год (у закритій тарі);
  • товщина шару – до 3 мм;
  • призначений для внутрішніх робіт у приміщеннях з нормальним рівнем вологості (не рекомендується використовувати на кухні та ванній);
  • оптимальна температура повітря у приміщенні для нанесення суміші – від 5 до 30°С);
  • оптимальний рівень вологості для нанесення – трохи більше 80%;
  • рекомендується використовувати інструмент із нержавіючої сталі.

Висока якість і пластичність фінішної шпаклівки Волма Полімікс дозволяють використовувати цей матеріал для створення білої основи під будь-які види обробки. Нанесення складу може здійснюватися як ручним, і машинним способом. У відгуках споживачів ця суміш відзначена як зручна для нанесення та практична шпаклівка.

Огляд фінішних шпаклівок Геркулес на полімерній основі

Шпаклівка Геркулес-GT 53 використовується для усунення дефектів та фінішного вирівнювання поверхонь, покритих штукатуркою. Склад добре поєднується з пористим та звичайним бетоном, гіпсокартоном, гіпсом та гіпсоволоконними листами. Перед нанесенням суміші з поверхні обов'язково потрібно видалити набіли та забруднення, знежирити її.

Суміш Геркулес може застосовуватися для різних типів стін

Суміш Геркулес може застосовуватися для різних типів стін

Корисна порада! Якщо передбачається нанесення полімерної фінішної шпаклівки Геркулес на пухкі поверхні, схильні до обсипання, бажано використовувати зміцнюючу просочення цієї ж марки. Для сильно поглинаючих і крупнопористих основ виробник пропонує ґрунтовку, що стабілізує.

Суміш Геркулес-GT 73 – полімерне шпаклювання з високим запасом міцності. Має морозостійкі та вологостійкі властивості. Допустима товщина шару варіюється в межах 0,1-5 мм. Допускається використання у приміщеннях з високою вологістю повітря.

Особливості полімерної фінішної шпаклівки Axton

Шпаклівка призначена для створення якісного вирівнювання стель та стін перед оздоблювальними роботами. Розрахована на приміщення з рівнем вологості у межах норми. Сфера застосування полімерної фінішної шпаклівки Axton (25 кг) поширюється на закладення стиків між гіпсоволоконними та гіпсокартонними листами. Крім цього допускається застосування на мінеральних основах та інших поверхнях, які фарбуватимуться, обклеюватимуться шпалерами та іншими декоративними матеріалами.

Для нанесення суміші бажано використати металевий шпатель. Матеріал розподіляється рівномірним шаром завтовшки в межах 0,1-2 мм. Якщо суміш наноситься кілька разів, то перед кожним шаром попередній ретельно просушується та обробляється ґрунтовкою. Час висихання – 24 год.

Шпаклівка Axton призначена для використання у сухих приміщеннях

Шпаклівка Axton призначена для використання у сухих приміщеннях

Технологія нанесення фінішної шпаклівки та її витрата

Згідно з технологією, шпаклівка наноситься мінімум у два шари. Спочатку йде стартова, потім фінішна. Якщо стіни в поганому стані та покриті великою кількістю дефектів, кількість шарів збільшується.

Для початку необхідно визначити необхідну кількість матеріалу. Показник витрати фінішної шпаклівки залежить від таких факторів:

  • тип поверхні;
  • різновид суміші;
  • товщина шару.

Витрата епоксидної шпаклівки для дерева становить 1,1 кг на 1 м2. Показник відображає кількість матеріалу, необхідне обробки зазначеної площі при товщині шару 1 мм.

Як наносити фінішну шпаклівку:

  1. Широким шпателем знизу вгору наноситься стартова суміш. Бажано швидко та рівномірно розподіляти матеріал, без зайвих мазків та нерівностей. Шар повинен просохнути.
  2. Фінішна суміш наноситься поверх армуючої сітки з осередками до 3 мм так, щоб її повністю перекрити.
  3. Після просихання наноситься основний шар фінішної шпаклівки товщиною трохи більше 2 мм.
  4. Невеликі похибки на покритті забираються наждачним папером із дрібним зерном без тканинної основи.
Витрата шпаклівки залежатиме від типу поверхні та кількості вад і тріщин

Витрата шпаклівки залежатиме від типу поверхні та кількості вад і тріщин

Якщо діяти акуратно і дотримуватись вимог технології, можна вирівняти стіни та стелі шпаклівкою самостійно, заощадивши на оплаті послуг майстра. За відсутності досвіду бажано використовувати готові суміші, щоб не помилитися з рецептом розчину, а також вчасно усунути допущені помилки.

Як правильно наносити фінішну шпаклівку: відео

Відео: Гротто із звичайної шпаклівки satengips - Матеріали 2024